كدخبر: ۲۳۳۸
تاريخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
چرا بوشهر در برترین های کنکور غایب است؟
: در یادداشت پیش رو، یک معلم هم استانی 5 نکته قابل تامل در خصوص غایب بودن بوشهر در میان برترین های کنکور سراسری دانشگاهها و از طرفی رتبه نامناسب در میان سایر استان ها را یادآوری کرده است.
حسن محدث زاده | معلم از شهر آبدان

سازمان سنجش، نفرات برتر و حائزین رتبه های تک رقمی بزرگترین ماراتن علمی کشور در سال 94 را معرفی کرد که باز هم نامی از بوشهر در این لیست به چشم نمی خورد.

در این خصوص، چند نکته قابل تامل است:

1  با نگاهی گذرا به آمار پنج سال اخیر کنکور سراسری در می یابیم که داوطلبانی از استان های تهران، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، مازنداران، گیلان، فارس، یزد، خراسان رضوی، جنوبی و شمالی، لرستان، قم، خوزستان، کردستان، کرمان و سیستان و بلوچستان توانسته اند بر بام کنکور ایران بایستند. 16  استان یعنی نیمی از کشور.

اگر دوره زمانی فوق را افزایش دهیم و به طور مثال به آمار ده سال اخیر نظری بیفکنیم، در حالی که در لیست، تعداد استانهای حائز رتبه برتر افزایش می یابد اما باز هم به نامی از بوشهر بر نخواهیم خورد.

تاسف بارتر اینکه در نیمه غایبین نیز بوشهر در جایگاه نامطلوبی قرار دارد و به اذعان معاون پیشین متوسطه آموزش و پرورش استان (که مدیرکل فعلی آموزش و پرورش استان است)، دانش آموزان بوشهری در سال 93 نتوانستند جایگاهی بهتر از رتبه 27 در کنکور سراسری کسب کنند. در حالی بوشهر به این وضعیت مبتلا شده که خود روزگاری مهد دانش بوده و به خود می بالید که مدرسه سعادت به عنوان مادر مدارس جنوب کشور را در دل خود جای داده است.

2 چرایی این ضعف را بیش از آنکه در مسائل آموزشی بیابیم، می بایست در حوزه فرهنگی جست و جو کرد. جامعه ما دچار روزمرگی شده و تلاش و تکاپویی برای تغییر و حرکت به جلو نمی کند. به حداقل ها قانعیم و همین که روز به شب رسیده، خدا را شاکریم بی آنکه بدانیم امروز گذشته ی ما با دیروز چه تفاوتی داشته یا برای فردای نیامده تدبیر کنیم؟ این روزمرگی را به وضوح در همه قشرها می توان یافت حتی آن کس که عنوان پرطمطراق دکتر و مهندس و... را یدک می کشد.

به خاطر دارم یکی از فرمانداران پیشین مرکز استان نقل می کرد:" تمامی مراجعینی که به منظور یافتن شغل به دفترم مراجعه می کنند،همگی خواستار نگهبانی و حراست هستند و اگر کل ادارات و شرکت های شهرستان را هر متر یک نگهبان بگذاریم،باز هم امکان استخدام متقاضیان شغل حراست وجود نمی داشت".

این سبک و نگاه به زندگی برای جامعه ای که بخواهد پیشرفت کند، سم است. طبیعی است که فرزندان این آب و خاک که با این نگاه رشد کرده اند، به کمتر از کنکور یا حداقلی از آن قانعند.

همچنین تا مادامی که به آموزش و پرورش نگاهی مصرفی در بین افراد خاصه مدیران دولتی حاکم باشد، نباید و نباید شاهد گشایش دریچه های خوشبختی و سعادت بر خود باشیم. امروزه در تمامی کشورها مزیت دسترسی به منابع طبیعی در امکان بهره مندی از شاخص‌های توسعه، جای خود را به مزیت بهره مندی از نیروی انسانی مبتکر، خلاق و متخصص داده است
Bookmark and Share
نام:
ايميل:
* نظر: