كدخبر: ۲۳۴۱
تاريخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
آرایش نامزدهای احتمالی مجلس در چهار حوزه انتخابیه استان
ابوشهرنیوز: اگر چه تا زمان برگزاری انتخابات مجلس چند ماهی باقی مانده، اما با توجه به اعلام آمادگی برخی شخصیت ها برای کاندیداتوری، شاید بتوان آخرین آرایش سیاسی حوزه های چهارگانه استان و دور نمایی از ترکیب آینده نمایندگان بوشهر را ترسیم نمود.

 ابوشهرنیوز: اگر چه تا زمان برگزاری انتخابات مجلس و شروع رسمی تبلیغات نامزدهای دهمین دوره نمایندگی مجلس چند ماهی باقی مانده، اما با توجه به اعلام آمادگی برخی شخصیت ها برای حضور در انتخابات پیش رو، شاید بتوان آخرین آرایش سیاسی حوزه های چهارگانه استان و دور نمایی از ترکیب آینده نمایندگان بوشهر را ترسیم نمود.

برنده انتخابات آینده ، اصلاح طلبان یا اصولگرایان؟

با وجود آنکه انتخابات آینده برای همه طیف های سیاسی انتخاباتی سرنوشت ساز خواهد بود اما شاید انتخابات مجلس دهم پس از انتخابات مجلس ششم یکی از مهمترین آزمون های سیاسی برای اصلاح طلبان به شمار می رود که می توانند یک بار دیگر بخت خود را برای در اختیار گرفتن مجدد پارلمان بیازمایند. 

از سویی بر اساس رسم نانوشته ای در سالیان و دوره های گذشته، عموما پس از روی کار آمدن دولت ها، ترکیب مجلس نیز با گرایش سیاسی دولت شکل می گیرد و این را در مجالس همزمان با دولت های هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد به وضوح می توان دید.

در واقع بر اساس همان فضای سیاسی که روسای جمهور انتخاب می شوند مردم نمایندگان مجالس را نیز انتخاب می کنند.

از این رو براساس ترکیب رای و کابینه دولت یازدهم، می توان انتظار داشت که مجلس آینده نه مجلسی صرفا اصلاح طلب و نه اصولگرا بلکه وجه غالب آن در اختیار نمایندگان میانه رو با گرایش های اصلاح طلبی معتدل باشد.

براین اساس انتظار می رود که فراکسیون نمایندگان اصولگرا با گرایش های مختلف، فراکسیون اقلیت مجلس آینده را تشکیل دهند.

البته تشکیل چنین مجلسی به رفتار شورای نگهبان در احراز صلاحیت کاندیداهای میانه رو و اصلاح طلب و نیز مشارکت بالای مردم در انتخابات نیز وابسته است، با این فرض، نگاهی به آخرین آرایش انتخاباتی در حوزه های چهارگانه استان انداخته ایم:

بوشهر ؛ حوزه ای کاملا سیاسی

شاید در میان چهار حوزه انتخابیه استان در مجلس، شهرستان بوشهر سیاسی ترین انتخاب خود را درمیان نمایندگان چهار حوزه  انتخابیه خواهد داشت. همین امر باعث گردیده تا با وجود افراد متعددی که تاکنون حضور خود را برای انتخابات آینده اعلام نموده اند، نتوان پیش بینی مشخصی از منتخب احتمالی این حوزه داشت.

طیف متعدد و متنوع شخصیت هایی که در این حوزه کاندیدا خواهند شد، همچنین پیشینه سیاسی آنها و احتمال تایید و یا رد صلاحیت نامزدها ، پیش بینی در این حوزه را بسیار دشوار نموده، با این وجود و در صورت مشارکت بالای مردم، در میان گزینه های احتمالی، رای شهرستان بوشهر از آن گزینه ای خواهد بود که مورد حمایت گروهای حامی دولت و اصلاح طلبان باشد.

اما در شهرستان گناوه و دیلم که سبد رای مشترکی با بوشهر دارند، شرایط به گونه دیگری است و به نظر می رسد وجه سیاسی نامزدها تاثیر چندانی در رای آوری آنها نداشته و عامل تعیین کننده نفوذ شخصی و همراهی معتمدین منطقه ای با کاندیدای مورد نظر باشد.

در این بین تنها گزینه ای که می تواند هم از حمایت عمومی شهرستانهای گناوه و دیلم برخوردار بوده و هم رای قاطع گروه های سیاسی اصلاح طلب شهرستان بوشهر را جذب نماید اسماعیل تبادار استاندار اسبق بوشهر است که البته حضور او در انتخابات آینده با ابهاماتی روبروست.

اگرچه برخی اخبار احتمال کاندیداتوری او را تایید می نمایند اما تاکنون هیچ واکنشی از سوی مهندس تبادار در این باره نشان داده نشده و به نظر می رسد اگر حتی این احتمال چندان دور از واقعیت نباشد، وی در حال بررسی دقیق شرایط آینده و احتمالات موجود می باشد.

بیشترین رد صلاحیت ها از حوزه بوشهر

همانگونه که گفته شد شهرستان بوشهر طیف متنوعی از نامزدهای انتخابات مجلس را در خود جای داده که همین تنوع در گرایش های متکثر سیاسی نامزدها، احتمال اینکه بیشترین میزان رد صلاحیت ها در این حوزه انتخابیه باشد را افزایش می دهد.

دشتستان ؛ حوزه ای پر افت و خیز

اما آرایش سیاسی در حوزه انتخابیه دشتستان همیشه افت و خیز های فراوانی را در انتخابات های گذشته تجربه کرده است.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و انسجام قابل قبول گروههای سیاسی هم سو با دولت در این شهرستان، به نظر می رسد که نامزد های اصلاح طلب در این حوزه از بخت خوبی برای راه یابی به مجلس برخودار باشند، هرچند اجماع روی یک گزینه و پایبندی سایر چهره ها برای همراهی با وی، با دشواری هایی در این شهرستان همراه است که در فرصت های آینده به آن پرداخته می شود.

مع الوصف از آنجا که بخش مهمی از آرا در این شهرستان غیر سیاسی بوده و به میزان نفوذ خانوادگی افراد بستگی دارد، نمی توان شانس افرادی چون نماینده فعلی حوزه دشتستان را در این وزن کشی و حضور مجدد در بهارستان نادیده  گرفت، چه اینکه گفته می شود وی در حال تدارک همراهی مجدد اصولگرایان و حامیان احمدی نژاد در این شهرستان به نفع خود است.

از سوی دیگر قطعی نبودن حضور چهره تاثیر گذاری همچون کدخداپور که بدنبال اختلاف با استاندار سابق فارس از معاونت سیاسی این استانداری کنار گذاشته شد و گفته می شود احتمال دارد به خاطر عدم استعفا در موعد قانونی، تایید صلاحیتش با مانع مواجه شود، می تواند این فرصت را به طیف اصلاح طلبان و حامیان دولت دهد که زمینه سرازیر شدن رای کدخداپور به گزینه مورد حمایت این طیف فراهم شود.

اتفاقی که اگر رخ دهد، احتمال اینکه پس چند دوره، بلاخره نماینده ای اصلاح طلب یا نزدیک به این طیف از حوزه دشتستان به مجلس برود چندان دور از دسترس نیست.

دشتی و تنگستان ؛ رقابت خیز ترین حوزه استان

با وجود آنکه هنوز چهره های شاخص انتخاباتی برخی از حوزه های استان چندان روشن نیست، اما در دشتی و تنگستان اوضاع به شکل دیگری در جریان است.

سید محمد مهدی پورفاطمی که در کارنامه خود چهار دوره پیاپی نمایندگی مجلس را ثبت کرده و خود را برای حضور مجدد در انتخابات آماده می کند همچنان به عنوان بخت اول برای نمایندگی این حوزه مطرح است.

با این وجود خبر می رسد که رقیب سنتی او یعنی کمال الدین شهریاری که برای مدت مدیدی از فضای سیاسی استان فاصله گرفته بود خود را برای ورود به عرصه انتخابات و وزن کشی سیاسی آماده می کند، چهره ای که به محمدرضا باهنر نزدیک بوده و با توجه به حضورش در دولت احمدی نژاد و سخنرانی هایش پیش از انتخابات 88 به نفع رییس جمهور سابق، امیدوار است در کنار رای سنتی اش، حمایت این طیف را پر رنگ تر از گذشته با خود داشته باشد.

اگر چه برخی، حضور شهریاری در انتخابات آینده را مهمترین چالش پیش روی پورفاطمی می دانند، اما بررسی فضای موجود نشان می دهد هنوز پورفاطمی در صدر گزینه های احتمالی ورود به مجلس از حوزه دشتی و تنگستان قرار دارد.

در این بین خبر ورود علی افراشته به صحنه رقابت انتخاباتی این حوزه هم ضمن افزایش رقابت های سیاسی، قدری اوضاع را متفاوت کرده است.

افراشته که در میان استانداران منصوب دولت احمدی نژاد عملکرد قابل قبولی را از خود نشان داده، به عنوان یکی از گزینه های جدی در انتخابات آتی از این حوزه به شمار می رود و برخی اقبال او را  از شهریاری هم بلند تر می دانند.

 اما به باور برخی تحلیلگران سیاسی، حضور افراشته در استانداری بوشهر و پس از آن تصدی معاونت اجرایی مجلس، وی را به سیاستمداری موفق مبدل کرده که اگر از حوزه بوشهر، گناوه و دیلم که رنگ و بوی سیاسی آن قوی تر است کاندیدا شود، شانس بیشتری برای حضور در بهارستان در انتظارش خواهد بود.

ضمن اینکه به نظر می رسد در صورت عدم حضور تبادار و دادفر - دو گزینه مورد اجماع اصلاح طلبان و حامیان دولت در انتخابات آتی- عملا افراشته به گزینه ای قوی تر در این حوزه انتخابیه مبدل شود.

کنگان ، دیر ، عسلویه و جم ؛ حوزه ای با بیشترین تقسیم آرا

در این بین حوزه ای که آرامشی نسبی در آن حاکم بوده،، اما چهره های شاخص زیادی خود را برای حضور در رقابت انتخاباتی از این حوزه آماده می کنند، حوزه کنگان، دیر، عسلویه و جم است.

اگر چه این حوزه نیز مانند دو حوزه دیگر استان - دشتستان و دشتی و تنگستان- چندان سیاسی نبوده و روابط اجتماعی نامزدها حرف اول را در انتخاب آن می زند، اما چهرهای شاخص اصلاح طلب مانند مجید حسینی کنگانی و شیخ محمد فولادی که در این رقابت احتمالا نام نویسی خواهند کرد، در صورت عبور از فیلتر شورای نگهبان و تایید صلاحیت، بخت بالایی برای حضور در مجلس آینده را خواهند داشت.

با این وجود شخصیت های مطرح دیگر از جمله برخی نمایندگان دوره های گذشته و نماینده فعلی نیز نقش قابل توجهی در تقسیم آرای این حوزه انتخابیه دارند.

اگر خبر حضور چهرهای متنوعی که از این حوزه اعلام آمادگی کرده اند صحت داشته باشد، می توان پیش بینی کرد که بیشترین تقسیم رای  در میان چهار حوزه انتخابیه استان در جوزه جنوب استان اتفاق خواهد افتاد و احتمال رسیدن انتخابات مجلس دهم در این منطقه به دور دوم قابل پیش بینی است.

آنچه ذکر شد، نگاهی به آخرین آرایش سیاسی انتخابات مجلس در حوزه های چهارگانه استان بوشهر بود، با این حال پیش بینی می شود با نزدیک شدن به زمان تعیین هیات های اجرایی و نظارت انتخابات در استان و سپس نام نویسی کاندیداها در اواخر پاییز، فضای انتخاباتی در استان و کشور گرم تر شود.

Bookmark and Share
نام:
ايميل:
* نظر: